Efter en grundig proces med 45 ansøgere til stillingen som ny direktør i Rungsted Ishockey Aps har vi den store glæde at meddele, at vi har ansat Robert Mørkegaard Gertsen, der officielt tiltræder stillingen den 15. august.

Vi har haft mange dialoger med Robert inden hans ansættelse, og vi er alle i bestyrelsen enige om, at Robert er det rigtige valg blandt mange gode kandidater.

Robert udtaler: "Jeg er meget beæret over at få muligheden for at være ny direktør i Rungsted Seier Capital. Når man som jeg er opvokset i Nordsjælland og har et stort hjerte for vores region, så er det en ære at få lov til at bidrage til de næste kapitler i denne fantastiske klubs lange historie. Jeg tror på, at Rungsted Seier Capital er på vej ind i en spændende periode, og vi har store ambitioner for vores fremtid. Det er vigtigt, at vi skaber en klub i balance, og jeg vil med al min iver forsøge at sikre, at alle i organisationen har det bedste fundament til at træffe de bedste beslutninger - alt sammen til gavn for Rungsted Seier Capital. Jeg glæder mig meget til at møde resten af organisationen, spillere, stab, samarbejdspartnere, frivillige, RIK og naturligvis vores loyale og dedikerede fans."

Med Robert som direktør er Rungsted 2.0 for alvor i gang. Sammen med nøglepersonerne Marcus Olsson, Håkan Åhland og Joachim Holten-Møller står vi over for en ny æra i klubbens historie. Vores mål er at skabe et Rungsted, hvor vi med stolthed trækker trøjen over hovedet, og hvor vi som et samlet hold står stærkt både på og uden for isen.

Rungsted Seier Capital skal være et sted, hvor sammenhold og balance er nøgleordene. Vi ønsker at fremme et miljø, hvor både spillere, trænere og administrativt personale føler sig som en integreret del af et større fællesskab. Denne nye fase, Rungsted 2.0, vil blive kendetegnet ved en kombination af tradition og innovation, hvor vi bygger videre på klubbens stolte historie samtidig med, at vi tager mod nye udfordringer med åbne arme.

August bliver en spændende måned, hvor hallen igen fyldes med liv. Vores spillere vender tilbage til træningslejren, og vi ser frem til de kommende træningskampe. Det er også her, Robert starter sin rejse med os, og vi glæder os til at se, hvordan hans lederskab vil bidrage til vores fælles vision for fremtiden.


Rungsted tilføjer 23-årige til holdet Canadisk back til Rungsted Seier Capital